Rozdział 8
Postanowienia dodatkowe
§ 8. 01. Obowiązek składania meldunku
1. Kierownicy statków i zestawów przewożących materiały niebezpieczne zgodnie z odrębnymi przepisami powinni w punkcie kontroli ruchu wskazanym przez dyrektora urzędu i oznaczonym znakiem nakazu B.11, określonym w załączniku nr 7, zgłosić na odpowiednim kanale radiotelefonicznym swoje wejście na drogę wodną dyrektorowi urzędu, podając następujące dane:
a) nazwę statku,
b) rodzaj statku,
c) pozycję, w tym w szczególności nazwę, nr punktu kontrolnego, kierunek żeglugi,
d) numer rejestracyjny statku; dla statków morskich numer IMO,
e) nośność w tonach (maksymalną ładowność),
f) długość i szerokość statku,
g) typ, długość i szerokość zestawu,
h) zanurzenie,
i) trasę,
j) port załadunku,
k) port wyładunku,
l) rodzaj i wielkość ładunku oraz dla materiałów niebezpiecznych numer UN, nazwę przewozową, klasę, grupę pakowania,
m) oznakowanie wymagane dla przewozu materiałów niebezpiecznych,
n) liczbę osób przebywających na statku.
2. Dane określone w ust. 1, z wyjątkiem określonych w lit. c i h, mogą również zostać złożone do dyrektora urzędu w drodze pisemnej, telefonicznie lub elektronicznej - za pośrednictwem innych służb, jednostek lub osób. Kierownik statku lub zestawu składa każdorazowo meldunek, kiedy statek lub zestaw wchodzi lub opuszcza odcinek, dla którego wymagane jest składanie meldunku.
3. Kiedy przejście odcinka, dla którego wymagane jest składanie meldunku, trwa dłużej niż dwie godziny, kierownik statku powinien złożyć meldunek o rozpoczęciu i zakończeniu przejścia.
4. Jeżeli podczas podróży dane określone w ust. 1 ulegną zmianie na odcinku podlegającym obowiązkowi składania meldunku, należy niezwłocznie o tym fakcie poinformować dyrektora urzędu.