A. Przepisy ogólne
§ 6. 01. Definicje
1. Drogami wodnymi kategorii II w rozumieniu niniejszego rozdziału są drogi wodne określone w załączniku nr 9. Pozostałe drogi wodne uważa się za drogi kategorii l.
2. W rozumieniu rozdziału 6 określenie kierunku "w górę" na rzekach, łącznie z akwenami, przez które przepływają, oraz na kanałach lateralnych oznacza ruch w kierunku źródeł rzeki. Kierunki ruchu na kanałach i jeziorach oraz zasady ustalania przez dyrektorów urzędów kierunków na kanałach i jeziorach określa załącznik nr 9.
3. Użyte w rozdziale 6 określenie oznaczają:
a) mijanie - sytuację, gdy dwa statki idą w przeciwnych lub prawie przeciwnych kierunkach,
b) wyprzedzanie - sytuację, gdy statek (wyprzedzający) zbliża się do drugiego statku (wyprzedzanego) pod kątem większym niż 22,5°, z tyłu za jego trawersem, i wyprzedza go,
c) kursy przecinające się - oznacza sytuację, gdy dwa statki zbliżają się do siebie w sposób inny niż określony w lit. a i b,
przy czym określenie "statek" oznacza również scalone materiały pływające.
§ 6. 01. bis. Statki o dużej prędkości
Statki poruszające się na podwodnych płatach (wodoloty), poduszkowce, a także inne statki pływające z prędkością większą niż 40 km/h, powinny pozostawiać innym statkom akwen zapewniający im możliwość zachowania kursu oraz swobodę manewrowania. Statki o dużej prędkości nie mogą żądać, aby inne statki ustępowały im z drogi, a zamiar mijania lub wyprzedzania powinny sygnalizować we właściwym czasie.
§ 6. 02. Małe statki. Zasady ogólne
1. Określenie "mały statek" w tym rozdziale oznacza maty statek, jak również zestawy składające się wyłącznie z małych statków.
2. Jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, małe statki powinny ustępować z drogi innym statkom, z wyjątkiem statków wymienionych w § 6.01 bis, pozostawiając im dostateczny akwen dla ruchu i manewrowania.